Eladó és kiadó ingatlanok Győrben és a környéken - ingatlan értékesítés, ingatlanközvetítés.
KezdőlapEladó ingatlanokKiadó ingatlanokIngatlanközvetítésIngatlanirodaKapcsolatAktuális
Exkluzív Hírlevél

Aktuális

Mit érdemes felújítani értékesítés előtt és mit nem?

 
 
Ha eldöntöttük, hogy az ingatlanunkat szeretnénk eladni, akkor azt a lehető legjobb áron és a leggyorsabban szeretnénk megtenni. Az azonban, hogy ez sikerül-e, jelentős mértékben függhet attól, hogy a vevőjelöltek milyennek látják házunkat, lakásunkat. Ilyenkor merül fel a kérdés – és valljuk be jogosan – hogy érdemes-e, és ha igen, mennyit költeni ingatlanunk felújítására. Az sem mindegy, hogy a felújítás során csak a legszükségesebb beavatkozásokat végezzük el, vagy egy teljes renoválásba vágunk bele. Ezúttal abban szeretnék tanácsot adni, hogy milyen munkálatokat hasznos elvégezni az ingatlaneladás előtt, illetve mire nem érdemes pénzt és időt áldozni.
 
Érdemes mindent megtennünk annak érdekében, hogy ingatlanunk vonzóbb legyen az érdeklődők számára. Mivel a vevők körültekintőbbek lettek, ezért egyre fontosabb, hogy milyen első benyomás fogadja az őket. De mégis mennyire szükséges felújítani az ingatlant a magasabb ár és a gyorsabb eladás reményében? Mennyit érdemes költeni a felújításra? Megtérül egyáltalán a befektetés?
 
Csak a legszükségesebbet újítsuk fel
 
Egy erősen leamortizált lakásban, vagy házban élni nem nagy öröm. Ennek megfelelően a leendő vevőket sem igazán vonzza. (Kivéve, ha olyan ingatlant keresnek, amit teljesen fel kell újítani – ez viszont erősen jelentkezni fog az ajánlati árban is!)
Szinte mindenki a saját képére formálja a frissen megvásárolt ingatlant, mégis még a fantázia beindulásához is szükség van arra, hogy nagyjából jó állapotban legyen a lakás. Éppen ezért azt javaslom, hogy az olyan egyértelmű hibákat, mint a csöpögő csaptelep, a rosszul záródó nyílászáró, hiányzó, töredezett burkolatok, lógó függönykarnisok, törött mosdó- és vécékagylók, érdemes kijavítani. Ha ezt megtesszük, akkor az érdeklődők számára egyértelmű lesz, hogy a tulajdonosok kellően foglalkoztak a lakással, így nagyon kellemetlen meglepetésekkel nem kell számolniuk a vétel után. Mivel ezek a kisebb javítások, felújítások nem járnak túl nagy költséggel, ezért a családi költségvetést sem terhelik meg vészesen, és saját magunk, esetleg egy kis rokoni, vagy baráti segítséggel is elvégezhetjük mindezt.
 
Nem érdemes egy „nagygenerálba” belevágni!
 
Mindenképpen tartózkodjunk attól, hogy nagy felindulásunkban és a kiugróan magas ár érdekében egy nagygenerált is bevállaljunk! Egy átlagos színvonalú vagy éppen teljesen felújítandó lakás esetében semmiképpen sem érdemes komplett felújítást végezni eladás előtt, mert a tapasztalatok szerint a ráfordított összegnek legfeljebb fele (vagy még annyi sem) érvényesíthető a vételárban. Kivételt képezhetnek a luxus ingatlanok, amikor egy jól átgondolt felújítást, vagy éppen átalakítást nagyra értékel a piac, így a befektetés nagyobb valószínűséggel térül meg. A speciális kényelmi berendezések, vagy éppen extrák azonban sokkal nehezebben térülnek meg még ebben az esetben is, mert az igények eltérősége miatt kicsi az esély arra, hogy eltaláljuk a leendő vevő ízlését, vagy gondolatait. Ezért a speciális dolgokra fogékony vevőre általában többet kell várni is. A teljes felújítás azért sem javasolt, mert nehéz, illetve lehetetlen megfelelni a különböző ízlésvilágú vevőjelölteknek. Mit válasszunk? Parkettát, vagy inkább padlószőnyeget? Divatos és trendi legyen a lakást meghatározó színvilág, vagy hagyjunk mindent a klasszikusnak mondható fehér színben? Ezeket a kérdéseket mi magunk is csak hosszú, családi egyeztetésekkel töltött esték után tudjuk megválaszolni, így azt javaslom, hogy a nagyobb változtatásokat és egyben az utolsó simításokat nyugodtan bízzuk a vevőkre!
 
Válasszuk a jól bevált arany középutat
 
A vásárlók szempontjából az ideális kombináció a jó állapotú, szép házban lévő, de felújításra szoruló ingatlan lehet, sokan keresik az ilyeneket abban bízva, hogyha saját maguk vágnak bele a felújításba, olcsóbban megússzák az otthonteremtést. Egyrészt a felújítandó lakások ára alacsonyabb, a kisebb vételár pedig illeték megtakarítást is jelent. Másrészt a felújítási költségeken is lehet spórolni: a szakemberek szerint ennek nagyjából 40 százaléka megtakarítható, ha magunk végezzük el a munkát. Az eladásra szánt közepes állapotú, műszakilag jó állapotban lévő – néhány éve felújított - lakásokat is érdemes mindenesetre egy tisztasági festéssel „kipofozni”, hiszen a pangó piacon jóval nagyobb eséllyel indul a megfelelő állapotban lévő ingatlan.
 
Az előny a felújított ingatlanoké
 
Válassza bármelyik utat - így legyen szó minimális rendbetételről, a már több munkát és befektetést igénylő, de még a felújítandó kategóriába tartozó lakás kipofozásáról, vagy akár a teljes átépítésről, illetve felújításról -, a befektetett idő és energia megtérülhet. Az általános tapasztalat az, hogy a felújítás határozottan javítja az ingatlan eladhatóságát, még ha az árában nem is lehet teljesen érvényesíteni a beruházás értékét. Amennyiben az ingatlanunk az állapotával kitűnik az ezernyi hasonló adottságokkal rendelkező lakás közül, nagy valószínűséggel hamarabb találhatunk vevőt rá. És a jó ár mellett tulajdonképpen ez a legfontosabb célunk.
 
Szlovacsek Anita cégvezető, ingatlan értékesítő

Lakás és Kert Magazin - Kisalföld 2016. november 8.
 
Honlapkészítés Győr: www.MARKETINGSUPPORT.hu