Eladó és kiadó ingatlanok Győrben és a környéken - ingatlan értékesítés, ingatlanközvetítés.
KezdőlapEladó ingatlanokKiadó ingatlanokIngatlanközvetítésIngatlanirodaKapcsolatAktuális
Exkluzív Hírlevél

Aktuális

Mire figyeljünk ingatlan vásárlásnál?

 
 
Az új lakás vásárlása során rengeteg ajánlatot kell átnéznünk, számos lakást kell felkeresnünk, mire végre megtaláljuk az igazit. A megalapozott döntéshez érdemes végiggondolni, melyek azok a szempontok, melyeknek mindenképp meg kell felelnie a lakásnak, és a felkeresett lakásokat ezek alapján vizsgáljuk meg. De mik legyenek ezek a szempontok? Összegyűjtöttünk pár fontosabbat:
 
1. Milyen célból keresünk lakást?
 
Ezzel általában mindenki tisztában van, ettől függetlenül nem árt átgondolni, pontosan milyen célból és milyen időtávra keresünk lakást. Ha például tudjuk, hogy csak néhány évig laknánk az adott ingatlanban (pl. fiatal házasok gyerekek születése előtt), nem biztos, hogy érdemes komolyabb felújítást igénylő lakást megvenni, ha viszont hosszabb távra tervezünk, nagyobb munkákba is bátran belefoghatunk.
 
2. Hol, milyent és mennyiért?
 
A következő lépés a helyszín kiválasztása. Milyen környezetben szeretnénk élni, honnan egyszerű a munkába járás, vagy éppen hol van a közelben óvoda, iskola, bevásárlási lehetőség. El kell döntenünk azt is, hogy milyen lakást szeretnénk, családi házat, téglaépítésű társasházat, vagy esetleg panelt? Természetesen azzal sem árt tisztában lenni, hogy mennyi pénz áll rendelkezésünkre, milyenek a lehetőségeink. Erőnkön felül akkor sem szabad vásárolni, ha megtaláltuk a tökéletes lakást. E három szempont alapján, elég jól leszűkítettük a potenciális lakások körét. Most jöhet az igazi keresés!
 
3. Többször is keressük fel a lakást!
 
Ha megtetszik egy ingatlan, érdemes többször is megnézni, hogy a fényviszonyokat, zajterhelést különböző napszakokban is meg tudjuk vizsgálni. Elképzelhető, hogy egy környék napközben a nyugalom szigete, de az esti órákban, például vendéglátóhelyek közelsége miatt, már jelentős a zajterhelés. Érdemes a szomszédokat vagy a közös képviselőt meginterjúvolni, hátha tudnak hasznos információval szolgálni a házról, a lakóközösségről, vagy akár a tulajdonosról.
 
4. Keressük az árulkodó jeleket!
 
Mindig meg kell nézetni a kiszemelt lakást szakértővel, építésszel, vagy legalább egy kőművessel! Frissen lemeszelt és kiglettelt repedések a plafonon a ház süllyedéséről árulkodhatnak, de a penész és beázás foltok sem sok jóval kecsegtetnek. A fal alján málló vakolat a szigetelés hiányát, a fal tetején lévő a tető rossz állapotát jelzi. Még a rosszul záródó ajtók-ablakok is sok százezer forint azonnali kiadást jelentenek, a cserére érett tetőszerkezet javításának az árát pedig milliókban mérik! Fontos tisztázni azt is, hogy mikor történt a legutóbbi átfogó felújítás, ebben milyen munkákat végeztek el, milyen idősek a csövek, villanyvezetékek.
 
5. Alaprajz
 
Egy ingatlan esetében az egyik legfontosabb támpont az alaprajz. Természetesen ez bizonyos mértékben alakítható az igényeinkhez, de mindenképp kérdezzünk rá, hogy hol húzódnak a nem mozgatható főfalak, a vezetékek, hogy tudjuk, mekkora mozgástérrel számolhatunk a vásárlást követően.
 
6. Nem csak a vételár, a fenntartás is számít
 
Nem a vételár az egyetlen szempont, amit a vásárlás során a költségeknél meg kell vizsgálnunk. Legalább ennyire fontos, hogy mennyibe kerül a lakás fenntartása. Ragaszkodjunk az energetikai tanúsítványhoz, a fenntartási költségekről kérdezzük meg az eladót, esetleg kérjük el a legutolsó közüzemi számlákat.
 
7. Megvenném, de el is lehet majd adni?
 
Bár épp csak a lakás megvásárlását tervezzük, gondolni kell arra is, hogy adott esetben milyen kondíciók mellett értékesíthető tovább a lakás. Rossz környéken, zajos helyen, főút mellett jelentősen csökken ennek esélye. Nyilvánvalóan eladhatatlan lakást bármilyen olcsónak is tűnik, nem érdemes megvenni. A földszinti lakások és a záró szinten lévők nem keresettek, ezért nehéz eladni őket. A földszinti lakás hideg alulról, ráadásul be- és kihallatszik minden, a záró szinti könnyen beázik és forró nyáron, illetve drága fűteni télen. Nem szabad felülni a látványos, de értéktelen felújításoknak. A vezetékek cseréje a falban kerül annyiba, mint a szobák gyors kifestése, vagy olcsó járólappal való burkolása.
 
8. Jegyzetelj!
 
Érdemes feljegyzést készíteni a megtekintett ingatlanokról, mert a 15. után garantáltan összefolyik, hogy melyik miért tetszett és miért nem. Bevált módszer egy előre elkészített sablontáblázat, amit az otthoni, indulás előtti nyomtatás után már csak töltenünk kell.
 
9. Ellenőrizzük a tulajdoni lapot!
 
Ha komolyabbra fordul a vásárlási szándékunk, mindenképp nézzük meg a lakás tulajdoni lapját. Ezt párezer forintos díj ellenében bárki megteheti az illetékes földhivatalnál. Sokszor előfordult már, hogy ez a dokumentum mutatta ki a rosszul megadott alapterületet, az ingatlanra bejegyzett haszonélvezetet vagy éppen jelzálogot.
 
10. Építés alatti ingatlan? Légy óvatos!
 
Építés alatt lévő ingatlannal kifejezetten óvatosnak kell lenni. Sajnos sokan pórul jártak már, mert a kivitelező átadás előtt csődbe jutott, vagy az APEH tett végrehajtást az ingatlanra. Még nagy cégekben sem bízhat meg feltétlen az ember.
 
11. Ne írassuk a gyerek nevére!
 
Sokan a kiskorú gyerek nevére íratják a lakást. Nincsenek vele tisztában, hogy onnantól kezdve a gyámügy mindenbe beleszól, ami a lakással kapcsolatos. Sem eladni nem tudják, sem hitelt nem tudnak rá felvenni, mert mindenhez a gyámügy beleegyezése kell – de ezt általában megtagadja a gyerek vélt érdekei miatt.
 
12. Megfelelő jogi képviselet
 
Ha a lakás is megvan és a vételárban is megegyeztünk, nem maradt más hátra, mint a megállapodás szerződésbe foglalása. Itt különösen figyeljünk arra, hogy mit írunk alá, és ha lehet, mi is szerződtessünk egy jogi képviselőt, aki figyelemmel tudja kísérni a folyamatot. Figyeljünk a tartozásokra is, kérjünk ki a közműszolgáltatóktól, közös képviselőtől nullás igazolást arról, hogy a lakás után minden tartozás rendezve van, hiszen a fennálló követeléseket már az új tulajdonosnak kellene befizetnie. Emellett érdemes a szerződésben pontosan rögzíteni, hogy pontosan mikor és milyen formában történik meg az ingatlan átadása. 
 
Szlovacsek Anita cégvezető, ingatlan értékesítő

Lakás és Kert Magazin - Kisalföld 2016. szeptember 27.
 
 
Honlapkészítés Győr: www.MARKETINGSUPPORT.hu