Eladó és kiadó ingatlanok Győrben és a környéken - ingatlan értékesítés, ingatlanközvetítés.
KezdőlapEladó ingatlanokKiadó ingatlanokIngatlanközvetítésIngatlanirodaKapcsolatAktuális
Exkluzív Hírlevél

Aktuális

Lakás és kert Magazin: Az első benyomás a kulcs

 
 
Kétféle ingatlantulajdonos létezik: aki már adott el ingatlant, és aki majd ezután fog eladni. Tapasztalatlan és gyakorlott tulajdonosoknak is érdemes azonban pár alapvető szempontot újra és újra átvenni és jó előre átgondolni, már akkor, amikor először felmerül bennük, hogy szeretnék eladni lakásukat, házukat. Ezúttal a jó ingatlanfotók készítéséről, az ingatlan hatékony bemutatásáról és az eladás jogi buktatóiról írok.
 
A jó fotó eladja az ingatlant, a rossz fotó lehangol
Döntöttünk az eladandó ingatlan irányáráról, kiválasztottuk, hol szeretnénk meghirdetni és már a hirdetés szövegét is megírtuk. Szükség van azonban pár kiváló fotóra is, sőt nem is elég a jó, az ingatlanról igyekezzünk mindig az elérhető legjobb fotókat készíteni. Fotózás előtt rakodjunk el, a fotókon nincs helye a személyes tárgyaknak, ruháknak, háztartási eszközöknek, játékoknak. Egyrészt az érdeklődők nem a tárgyainkra, hanem a lakásra, házra kíváncsiak, másrészt, ha túl sok személyes tárgy kerül a szemük elé, sokkal nehezebben tudják a saját életüket elképzelni az ingatlanban. (Ugyan ez érvényes az ingatlan bemutatásakor is.) A fotózáshoz napfényes időszakot válasszunk. A világos, meleg színekkel megvilágított ingatlan sokkal barátságosabb, még tágasabbnak is látszik. Fotózáskor ne az ajtókereteket, és a mozdítható bútorokat, beépített gépeket és eszközöket fotózzuk (ha csak nem különösen értékesek és a lakásban hagyjuk őket), hanem az ingatlan tereit, hangulatát próbáljuk meg a lehető legjobban visszaadni és mutassuk be azokat az értékeit – például minőségi burkolatokat, szanitereket, beépített bútorokat és belsőépítészeti megoldásokat –, amelyek az ingatlanban maradnak, így növelik annak értékét. Bár ma már minden telefonban nagy felbontású fényképezőgép is van, az ingatlan fotózáshoz hatékonyabb egy jó minőségű, nagy látószögű optikával felszerelt fényképezőgép. Ennek előnye, hogy kifordítható kijelzőjén akkor is látjuk, mi lesz a képen, ha a jobb látószög miatt a gépet éppen a fejünk fölé emeljük. Ha minőségi fotókat szeretnénk, érdemes fotóst felkérni, aki pár tízezer forintért profi fotókat készít, de a gyakorlott ingatlanosok is pontosan tudják, hogy milyen fotóval lehet jól bemutatni egy ingatlant.
 
Hogyan mutassuk be hatékonyan ingatlanunkat?
Ha elkészítettük és megjelentettük hirdetésünket és várhatóak az érdeklődők, ideje, hogy az ingatlant fogadásra kész állapotba hozzuk. A rend, a tisztaság, a kellemes illat alapvetően szükséges. Mivel az első benyomás egy ingatlan vásárlásakor is nagyon sokat számít, ezért egy tiszta, világos, kellemes levegőjű ingatlan kellemes érzéseket vált ki az érdeklődőkből. Próbáljuk meg a bemutatások idejére kicsit személytelenebbé tenni ingatlanunkat megjelenésében és a viselkedésünk is jobb, ha tárgyilagos marad. Ha az érdeklődő azt érzi, hogy minden idegszálunkkal kötődünk az ingatlanhoz, ott mindenhol a személyes tárgyaink „jönnek szembe”, akkor sokkal nehezebben tudja elképzelni benne a saját életét. A mutatáskor legyünk segítőkészek, de hagyjunk időt, teret az érdeklődőknek, hogy a maguk ritmusában nézzék meg az ingatlant, ha párokról van szó, hagyjunk lehetőséget nekik, hogy nyugodtan kommunikálhassanak egymással, megbeszélhessék a benyomásaikat. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne vezessük az érdeklődőket. Nagyon hasznos lehet, ha az ingatlan bemutatásakor a bejárásnak van egy logikusan felépített íve, sokat segít, ha menet közben megérezve az érdeklődők igényeit, prioritásait, úgy mutatjuk be az ingatlant, hogy az a lehető legjobban megfeleljen az igényeiknek. Fiatal pár esetében például érdemes megemlíteni, hogy a kert mennyire biztonságos egy kisgyermek számára, vagy, hogy az utcában sok a fiatal, kisgyermekes család, míg több, és már nagyobb gyermekkel költöző családnál lehet, hogy pont a lakóterek szeparálhatósága lehet előnyös, ahol a nagykamaszok is kényelmesen élhetik egyre önállóbbá váló életüket.
 
Jogi buktatók – a megegyezéssel még nincs vége az eladásnak!
A meghirdetett áron (irányár) csak ritkán sikerül eladni az ingatlant. Az áralkunál mindig vegyük figyelembe, hogy van-e további komoly érdeklődő a tarsolyunkban, sürgős-e számunkra az eladás, és mennyire találkoznak az eladás további részleteiben (fizetési feltételek és ütemezés, költözési határidő, stb.) elképzeléseink a vevőével. Érdemes számolnunk: lehet, hogy nagyobb árengedmény mellett is jobb üzletet kötünk egy készpénzes, azonnali vevővel, pláne, ha annak a kiköltözésünk sem sürgős…- nekünk pedig lényeges, hogy időt nyerjünk.
Az ingatlan eladójának kötelezettségei is vannak: pontosan kell tájékoztatnia a vásárlót az ingatlan fontosabb tulajdonságairól és az azzal kapcsolatos fontos követelményekről, az esetleges jogokról és terhekről, valamint a tudomására jutott, szemmel nem látható hibákról is. Ha nem ad tájékoztatást olyan körülményekről, melynek ismeretében a vevő nem vette volna meg az ingatlant, akkor a vevő követelheti a vételár csökkentését, elállhat a szerződéstől vagy kártérítést követelhet.
Ha találtunk egy vevőt, akivel sikerült az árban megegyezni, egyeztetni kell az eladás részleteit, így a foglaló összegét (általában a vételár 10%-a), az adásvételi szerződés időpontját, a fizetési ütemezést, az ingatlan átvételének időpontját. Fontos ismerni az előleg és a foglaló közti különbséget. A foglaló a szerződés biztosítékaként szolgál, átadására jellemzően adásvételi szerződések megkötésekor kerül sor, kizárólag közjegyző vagy ügyvéd által ellenjegyzet adásvételi szerződéssel együtt érvényes, és csak abban az esetben tekinthető foglalónak, ha az a szerződésből is kitűnik. Amennyiben a vevő áll el a vásárlástól, elveszti az összeget, ha az eladó visszakozik, akkor köteles a foglaló kétszeresét megfizetni a vevőnek. Az előleg nem számít a szerződés biztosítékának, így bárkinek a hibájából hiúsul meg az adásvétel, visszajár a vevőnek.
Ha a vevő a szerződésben leírt időpontig kifizeti az ingatlan teljes vételárát, az eladónak nyilatkozni kell arról, beleegyezik az ingatlan tulajdonjog átruházásába (amit korábban a szerződéskötéskor ügyvédi letétbe helyeztek), átadásra kerülnek a kulcsok, a felek elmennek a közüzemi szolgáltatókhoz és bejelentik a tulajdonosváltozást.
 
Sok sikert kívánok az eladáshoz, ingatlan értékesítéssel kapcsolatos kérdéseivel forduljon hozzám bizalommal!
 
Szlovacsek Anita cégvezető, ingatlan értékesítő
 
Lakás és Kert Magazin - Kisalföld 2016. június 7.
 
 
Lakás és kert Magazin: Az első benyomás a kulcs
 
Lakás és kert Magazin: Az első benyomás a kulcs
 
Lakás és kert Magazin: Az első benyomás a kulcs
 
Honlapkészítés Győr: www.MARKETINGSUPPORT.hu